Domowa chałwa ze słonecznika

Sunflower halva on plate, on wooden backgroundPestki  słonecznika to ziarno pełne zdrowia.

Zawierają witaminę E, cynk, żelazo, potas, wapń, oraz witaminy z grupy B. Są również źródłem błonnika, dzięki czemu po ich zjedzeniu dłużej czujemy się syci.

cynk   -   wzmacnia włosy i paznokcie.
magnez  - 
poprawia koncentrację.
wapń  -  wzmacnia zęby, chroni serce.
żelazo  -  rozprowadza tlen do wszystkich komórek naszego ciała.
potas  -  obniża ciśnienie  krwi.

Chałwa jest bowiem jedną z ulubionych moich łakoci. Kiedy tylko potrzebuję czegoś słodkiego chętnie sięgam do lodówki po słonecznikową ( bez dodatków i konserwantów ). Ostatnio   robiłam porządki w szafkach  kuchennych i okazało się że mam duży zapas ziaren słonecznika wiec musiałam go przerobić na chałwę. No i teraz mam czym częstować :)
Jest kolejnym domowym, zdrowym  łakociem, którego robi się bardzo szybko z paru prostych składników. Ponadto całą pracę biorą na siebie młynek do kawy i blender.

Składniki:
2 szklanki ziaren słonecznika
-  2- 3 łyżki miodu
-  garść orzechów laskowych lub innych
-  chlust ekstraktu waniliowego

Słonecznik należy uprażyć na suchej patelni, mieszając co jakiś czas aby ziarna się nie przypaliły. Uprażone odstawić do wystygnięcia. Jednym z moich wpisów pisałam Wam, że najpierw  do mielenia ziaren używam młynka do kawy, a następnie do dalszych czynności wykorzystuje blender. Kiedy zmielone ziarno ” wylądowało „już  w blenderze, dodaję miód, ekstrakt waniliowy i orzechy ( można je zblendować, bądź pokruszyć ). Jeśli konsystencja masy już mi odpowiada, wówczas wyjmuję masę do miski dzielę na dwie części. Z jednej części robię wałek i zawijam go w folię spożywczą, drugą część wkładam do silikonowych foremek. Całość umieszczam w lodówce .
Chałwa jest bardzo zdrowa ale uważajcie, bo jest kaloryczna, wiec nie zjadajcie jej za dużo.

SMACZNEGO :)2 odpowiedzi na „“Domowa chałwa ze słonecznika””

  1. Diamante pisze:

    Brzmi ekstra. Uwielbiam słonecznik a jeszcze bardziej chałwę, widzę że nie sypie się tak jak myślałam, może być dobre. Dzięki!

  2. Ayr pisze:

    Niestety.. 100 gram słoneczniku to 600 kalorii.. Ale wygląda pycha :)

Dodaj komentarz