Swojska domowa kapusta kiszona

kapusta kiszonaKapusta w postaci kiszonej dość regularnie pojawia się w moim całorocznym jadłospisie. Od czasu kiedy sama zaczęłam przygotowywać kapustę tzn. kisić nie kupuję już w sklepie. Wobec tego wszystkie potrawy z kapustą kiszoną przygotowuję na bazie swojskiej.
Październik, listopad to czas kiszenia kapusty na zimę ja jednak kiszę na bieżąco w 3 litrowym słoju. Bardzo prosta i szybka  czynność jak dla mnie.
Proces fermentacji sprawia, że jej najlepsze składniki są najbardziej przyswajalne przez organizm.
Z każdym  kęsem surowej, domowej kapusty kiszonej dostarczamy organizmowi duże ilości pożytecznych bakterii kwasu mlekowego, które przywracają korzystną florę w jelitach.
W sklepach,  marketach możemy kupić kapustę zaprawianą octem, bądź kapustę z dodatkiem konserwantów.
Takiej nie chcemy !!!
Prawdziwa kiszona kapusta różni się od tej octowej przede wszystkim kolorem.

Różnice pomiędzy kapustami
Kwaszona pozostawia kolor kapusty surowej, czyli jasny i ma wyczuwalny zapach octu spirytusowego.
Kiszona im dłużej fermentuje tym staje się bardziej żółta o specyficznym zapachu kwasu mlekowego – trudny do określenia.
Kapusta kiszona jest wartościowym źródłem witaminy C, K, B6, B12, oraz błonnika. Nadto zapewnia dość dużą dawkę pierwiastków takich jak : potas, żelazo, cynk i magnez.

                                        Kiszenie kapusty
Składniki:
( na 3 l. słój )

-  3 kg. kapusty
-  3  średnie marchewki
-  6 dag. soli kamiennej ( nie jodowanej )
Kapustę drobno szatkuję małą szatkownicą, marchewkę ścieram  na tarce o grubych oczkach. Wymieszaną z marchewką kapustę  przekładam do plastikowej miski warstwami, przesypując solą. Zostawiam na 10 – 15 minut, po czym dokładnie mieszam i przekładam do wcześniej przygotowanego słoja. Ważne, aby każdą warstwę kapusty dokładnie ubić, dociskając do dna ( ja ubijam drewnianym wałkiem do ziemniaków ). Przykryć pokrywką, jednakże nie dokręcać jej i odstawić w ciepłe miejsce na 4- 5 dni. Codziennie kapustę dociskać przy pomocy drewnianego  wałka, a także przebijać aż do dna patyczkiem do szaszłyków, po to aby odgazować ją. Gdy kapusta jest już ukiszona , można słój  zakręcić zakrętką,  przenieść do lodówki i używać na bieżąco.

Zapamiętaj !!!

-   Kapusta podczas kiszenia nie może mieć kontaktu z metalem.
-   Kiszenie najlepiej prowadzić w temperaturze  18 – 22 stopni C.
-   Powinna być przykryta sokiem.
-   100 g. kapusty dostarcza jedynie 16 kcal.
-   Zalecana osobom nadużywającym alkohol.
-   Wspomaga odchudzanie.

SMACZNEGO :)Dodaj komentarz